top of page

Video blog

Mnoho pacientov sa pred kolonoskopiou pýta, či môžu vôbec jesť a ako to 5 dní vydržia. Obavy sa úplne zbytočné, práve naopak, jesť musíte, pretože hladovanie nie je dobré ani pre vás, ale ani pre nás, respektíve pre výsledok kolonoskopie.  Tí, čo ste už kolonoskopiu absolvovali, tak viete, že pred vyšetrením vám lekár povie základné obmedzenia a diétu, ktorú by ste mali dodržiavať. Na prvé počutie to znie jednoducho, ale potom prídete domov a vlastne zistíte, že neviete, čo vlastne môžete jesť a piť a čo nie. Preto sme sa rozhodli, že vám postupne dáme recepty na všetkých 5 dní pred vyšetrením, aby ste sa nemuseli trápiť, čo jesť a čo nie. 

 

Na to aby vyšetrenie bolo čo najúspešnejšie, je potrebné dokonalé vyčistenie hrubého čreva. Hovoríme tomu aj bez-zvyšková diéta. Pre vysvetlenie, na rozdiel od vysokozvyškovej diéty, táto totiž nezotrváva v čreve tak dlho a presne o to nám ide. Mať črevo dokonale čisté, ale rovnako nevyhladovať sa. 

 

Pripravili sme pre vás tipy na chutné a pestré stravovanie na 5 dní, tak aby ste nehladovali a mali stravu, akú vaše črevo pred zákrokom potrebuje.

RECEPTY - ZDRAVIE BEZ LIEKOV
01:13

RECEPTY - ZDRAVIE BEZ LIEKOV

ZELENINOVÉ LASAGNE Priatelia, ponúkam ďalší recept z našej kuchyne, ktorý máme radi. Opäť si ho môžete prispôsobiť podľa seba, či už dáte syr, alebo vege verziu syru, je to na vás. Prajem vám dobrú chuť a zdravé trávenie. Potrebujeme: 500g lasagni 350g zelenej špargle 2 jarné cibuľky 3 strúčky cesnaku 1 malá chili paprička (ak máte radi pikantné jedlá) 100g mladý jarný hrášok 100g zelené fazuľkové lúsky 5 stoniek čerstvej mäty 300ml ryžového nápoja na varenie 150ml vývaru (ja som použila zeleninový z koreňovej zeleniny a bielej fazule) 500g feta syra (môže byť aj vegánsky) parmezán pár stoniek čerstvého tymiánu 1 PL olivového oleja soľ a korenie podľa chuti Postup: Všetku zeleninu si očistíme, ošúpeme, nakrájame - cesnak na drobno, cibuľu a fazuľku na kolieska, jarný hrášok na slížiky. Zo špargle odložíme bokom hlavičky a ostatok nakrájame tiež na kolieska. Na panvici rozohrejeme olej a postupne pridáme cibuľku, cesnak a porestujeme. Keď sú tieto akurát orestované, pridáme špargľu, hrášok, fazuľky (kto sa rozhodol pre variantu s chili, pridá aj tú) a porestujeme spolu aj tieto. Po chvíľke pridáme posekanú mätu, nalejeme ryžový nápoj a teplý vývar. Všetko spolu premiešame a necháme pár minúť podusiť. Syr feta si rozdelíme na dve časti a jednu časť pomrvíme do zeleninovej zmesi, ktorá ju zahustí. Zmes ochutnáme a dochutíme čiernym korením a soľou podľa chuti. Zapneme si trúbu na 200 stupňov. Do zapekacej misky vložíme plátky lasagni, na ktoré postupne naložíme zeleninovú zmes. Zakryjeme ďalšími plátkami lasagni. Takto postupne vrstvíme a spravíme aspoň dve ideálne tri vrstvy a zavrieme to plátkami lasagni. Zvrchu všetko jemne potlačíme tak, aby bolo všetky plátky lasagni namočené v zeleninovej zmesi. Na vrch lasagni rozdrobíme zvyšok feta syru a poukladáme hlavičky špargle. Ak ste si nechali trošku šťavy zo zeleninovej zmesi, tak tú nalejte na celý povrch lasagni v tenkej vrstve. Pridáme soľ, korenie a pár stoniek tymiánu. Misu prikryjeme alobalom a vložíme do vyhratej rúry. Nechajte piecť prikryté 40 minúť, následne alobal odkryť, teplotu trúby znížte na 180 stupňov a pečte ešte ďalších 30 minúť, resp. kým nie je povrch lasagní pekne pripečený do zlatista. Posledných 5 minút pred koncom pečenia povrch lasagni posypte parmezánom (nie je ale potrebné). Lasagne nechajte chvíľku odpočinúť po vybratí z rúry, lepšie sa budú krájať a naberať.
ČREVNÝ MIKROBIÓM - ZDRAVIE BEZ LIEKOV
55:33

ČREVNÝ MIKROBIÓM - ZDRAVIE BEZ LIEKOV

Prednáška o črevnom zdraví Priatelia, veľmi rád by som vyhovel všetkým pozvaniam na odbornú prednášku o črevnom zdraví a našej črevnej mikrobiote. Žiaľ nedá sa byť všade a pritom by som veľmi rád pomohol všetkým, čo chcú. Preto som sa rozhodol nahrať moju odbornú prednášku, s ktorou vystupujem na rôznych fórach. Prednáška nie je spoplatnená, je celá len pre vás. Verím, že nájdete odpovede na všetky vaše otázky a odpustíte mi túto formu, no myslím si, že sa všetci zhodneme na tom, že čím viac ľudí si prednášku pozrie tým lepšie. Dopredu ďakujem za vaše postrehy, komentáre, budem sa snažiť odpovedať na vaše dopyty. Čo sa v prednáške dozviete? • Čo je to črevný mikrobióm? • Dozviete sa aj to, že práve mikróby sú absolútne najstarší „obyvatelia“ našej planéty. • Že len v našich črevách je viac ako 1000 druhov baktérií. • Náš črevný mikrobióm je jedinečný, je to doslova náš „črevný odtlačok“ - tak ako náš odtlačok prsta. A dozviete sa rovnako aj mnoho dôležitých informácií o našom črevnom zdraví. Pripomínam, že veľa potrebných informácií nájdete aj v knihách Zdravé črevo a trávenie a Zdravie bez liekov. Ak sledujete moje sociálne siete, alebo web www.kuzela.sk, tak viete, že v našom podcaste – Búrači gastromýtov, sa pravidelne venujeme aktuálnym témam o črevnom a celkovom zdraví. Ďakujem krásne a prajem zdravé trávenie. #kuzela #mikrobiom #zdraviebezliekov #buracigastromytov #zdravecrevoatravenie #gastroenterolog #healthylife #health #healthyfood
RECEPTY PRE ZDRAVÝ MIKROBIOM
01:04

RECEPTY PRE ZDRAVÝ MIKROBIOM

NOVÝ RECEPT - Cestoviny putanesca Priatelia, na ďalšej knihe receptov sa už pracuje, ale rád sa podelím aspoň o niektoré. Ten dnešný je naozaj ľahký, rovnako sýty a plný potrebných látok pre vašich črevných priateľov. Cestoviny putanesca Doba prípravy: do 20-30 minút (dĺžka varenia závisí od rýchlosti uvarenia cestovín - ak použijete ohriatu vodu z varnej kanvice, prípadne máte super rýchly ohrev, tak doba varenia bude kratšia) Potrebujeme: Cestoviny ( 300 g – 2 porcie) - my používame proteínové z rôznych druhov strukovín, ale je možno použiť akékoľvek celozrnné prípadne kukuričné cestoviny. 1 cibuľa (akákoľvek - akú máte a akú preferujete) 1 strúčik cesnaku 1 čili paprička – intenzitu štipľavosti ponechám na vás 3-4 kusy stredných zrelých paradajok 1 konzerva paradajkovej pasty (passata) PL kapár (v náleve alebo v soli) 7 kusov čiernych alebo hnedých olív bez kôstky 1 PL olivového oleja ½ ČL mletej škorice soľ a korenie podľa chuti Postup: Uvaríme si cestoviny podľa návodu. Kým sa varia, na olivovom oleji si orestujeme na strednom ohni nadrobno pokrájanú cibuľu a cesnak. Pravidelne miešame, aby nám neprihorela, keď je cibuľa sklovitá, zmiernime oheň a pridáme mletú škoricu, kapary, olivy, čili a nakrájané paradajky. Premiešavame a nechávame jemne opražiť, vareškou môžeme kúsky paradajok jemne popučiť. Celé to môže trvať asi 5 minúť. Na záver pridáme paradajkovú pasatu a premiešame. Omáčku dochutím čiernym korením a soľou. Prikrytú omáčku necháme povariť pár minút, na miernom ohni. Medzitým uvarené cestoviny - ideálne al dente, teda nie rozvarené zlejeme, necháme cca 1 dcl vody z cestovín. Cestoviny následne pridáme na panvicu do pripravenej omáčky a premiešame. Ak je omáčka príliš hustá, primiešame trochu z odloženej vody z cestovín. Na záver posypeme parmezánom – my preferujeme vegánsku verziu a rovnako si my na vrch cestovín radi nasypeme čerstvé klíčky. Dobrú chuť a zdravé trávenie prajeme.
PRÍPRAVA NA KOLONOSKOPIU – DEZERT
01:00

PRÍPRAVA NA KOLONOSKOPIU – DEZERT

PRÍPRAVA NA KOLONOSKOPIU – DEZERT Panna cotta s mangovým purée Ak vás čaká kolonoskopia, tak pred samotným vyšetrením je veľmi dôležitá diéta a samozrejme kľúčový je aj pitný režim. Aby ste to mali jednoduchšie, tak sme pre vás pripravili sériu receptov na všetkých 5 dní, pretože práve 5 dní pred kolonoskopiou musíte dodržiavať prísnu diétu, ktorá však vôbec nemusí byť nepríjemná. Stačí len dodržať pravidlá. Pripravili sme pre vás tipy na chutné a pestré stravovanie na 5 dní, tak aby ste nehladovali a mali stravu, akú vaše črevo pred zákrokom potrebuje. Dnes to bude skvelý a jednoduchý dezert. Všetky recepty nájdete aj na mojej stránke www.kuzela.sk Panna cotta s mangovým purée Potrebujeme: 2dcl smotana na šľahanie 33% 20g žĺtka Vanilkový extrakt alebo čerstvý struk kúsok čerstvého masla 20g želirovací cukor 20g kryštálový cukor 2 plátky želatiny Postup: Smotanu necháme zohriať, pridáme kr. cukor, vanilkový extrakt a za stáleho miešania pridáme žĺtka. Želatínu necháme napučať v studenej vode, pridáme do teplej zmesi za stáleho miešania až kým sa celkom nerozpustí. Vylejeme do pripravených misiek a necháme stuhnúť v chlade. Mango očistíme, nakrájame na malé kocky. Orestujeme na troche masla, pridáme želírovací cukor a povaríme do mäkka. Na záver rozmixujeme a pridáme k stuhnutej panna cotte. #kolonoskopia #pripravanakolonoskopiu #buracigastromytov #Kuzela #gastroenterolog #pacientnaprvommieste
PRÍPRAVA NA KOLONOSKOPIU - OBED č. 2 🧑‍⚕️
00:55

PRÍPRAVA NA KOLONOSKOPIU - OBED č. 2 🧑‍⚕️

PRÍPRAVA NA KOLONOSKOPIU - OBED č. 2 🧑‍⚕️ Pre nás lekárov je endoskopia dennodenný výkon. Berieme ju ako rutinu. Ale pre mnohých pacientov, je tento výkon naozaj veľkou neznámou a spôsobuje aj veľký stres. Určite sa zhodneme na tom, že percento strachu je nižšie, ak dôkladne poznáme, čo nás čaká. Preto vás budem postupne informovať o všetkom, čo vás pri kolonoskopii čaká. Rovnako je veľmi dôležitá príprava na kolonoskopiu, verím, že predcházajúce recepty vám pomohli a dnes vám s mojim tímom ponúkame ďalší tip na chutný obed. Filet zo pstruha so zemiakmi 🐟 👉 Potrebujeme: 150g filet zo pstruha alebo obľúbenej ryby 200g zemiaky ošúpané 20g maslo 0,5dcl olej slnečnicový 1ks citrón Bylinky 👉 Postup: Filet zo pstruha so zemiakmi Filet zo pstruha zbavíme šupín a kostí a kože, osolíme, pokvapkáme citrónovou šťavou, navrch poukladáme lístky bazalky a zabalíme do potravinárskej fólie. Necháme zovrieť vodu, ktorú odstavíme z ohňa a následne vložíme rybu vo fólii, po 5-6 minútach vytiahneme a odbalíme. Rybu už nevaríme. Zemiaky očistíme, nakrájame na kocky a vložíme do vriacej osolenej vody variť. Videá sme pripravili v spolupráci s Assiduo František Gažík B&B Sharkam catering Zuzana Čižmáriková #Kuzela #pacientnaprvommieste #kolonoskopia #dieta #varíme #pomahame #liecime #Kuzela #pacientnaprvommieste #kolonoskopia #dieta #varíme #pomahame #liecime
AKO SA PRIPRAVIŤ NA KOLONOSKOPIU – OBED  🍲
00:55

AKO SA PRIPRAVIŤ NA KOLONOSKOPIU – OBED 🍲

5 dní pred kolonoskopiou musíte dodržiavať prísnu diétu, ktorá však vôbec nemusí byť nepríjemná. Stačí len dodržať pravidlá. Pripravili sme pre vás tipy na chutné a pestré stravovanie na 5 dní, tak aby ste nehladovali a mali stravu, akú vaše črevo pred zákrokom potrebuje. 🤓 Asi ostanete prekvapení, že práve celozrnné výrobky, ako aj cestoviny, či celozrnné pečivo, sú pri tejto strave zakázané, naopak, ak konzumujete pečivo a cestoviny, tak výhradne iba z bielej múky. Určite ste čítali, že celozrnné pečivo je lepšie, pretože má viac vlákniny a tá „čistí“ črevo. Áno, na jednej strane je to pravda, ale práve toto je vysoko-zvyšková strava, čiže strava, ktorá ostane v čreve dlhšie a nám ide o to, aby sme stravu z čreva mali čo najskôr von a čo najrýchlejšie. 👉 Preto naše recepty sú zo surovín, ktoré sa správajú bez-zvyškovo – čiže ide o bez-zvyškovú diétu. Dnes máme pre vás skvelú a jednoduchú mrkvovú polievku. Krémová mrkvová polievka s krutónmi 🥕 ▶️ Potrebujeme: 🥕 mrkvu 🧅 cibuľu 🥛 trochu smotany 🍲 vývar chlieb na krutóny soľ, korenie, bylinky ▶️ Postup: Krutóny si pripravíme na sucho, očistenú cibuľu nakrájame na malé kocky, opražíme na oleji do sklovita, pridáme na kocky nakrájanú mrkvu. Restujeme, pridáme tymián a zalejeme zeleninovým vývarom. Varíme kým mrva nezmäkne. Rozmixujeme, dochutíme podľa potreby a pridáme lyžicu masla, smotanu pridáme až pri podávaní polievky, len na jemné dochutenie. _________________ Videá sme pripravili v spolupráci s Assiduo František Gažík @B&B Sharkam catering Zuzana Čižmáriková #Kuzela #pacientnaprvommieste #kolonoskopia #dieta #varíme #pomahame #liecime
AKO SA PRIPRAVIŤ NA KOLONOSKOPIU – RAŇAJKY 👨
01:06

AKO SA PRIPRAVIŤ NA KOLONOSKOPIU – RAŇAJKY 👨

Mnoho pacientov sa pred kolonoskopiou pýta, či môžu vôbec jesť a ako to 5 dní vydržia. Obavy sa úplne zbytočné, práve naopak, jesť musíte, pretože hladovanie nie je dobré ani pre vás, ale ani pre nás, respektíve pre výsledok kolonoskopie. Tí, čo ste už kolonoskopiu absolvovali, tak viete, že pred vyšetrením vám lekár povie základné obmedzenia a diétu, ktorú by ste mali dodržiavať. Na prvé počutie to znie jednoducho, ale potom prídete domov a vlastne zistíte, že neviete, čo vlastne môžete jesť a piť a čo nie. Preto sme sa rozhodli, že vám postupne dáme recepty na všetkých 5 dní pred vyšetrením, aby ste sa nemuseli trápiť, čo jesť a čo nie. 👍 Na to aby vyšetrenie bolo čo najúspešnejšie, je potrebné dokonalé vyčistenie hrubého čreva. Hovoríme tomu aj bez-zvyšková diéta. Pre vysvetlenie, na rozdiel od vysokozvyškovej diéty, táto totiž nezotrváva v čreve tak dlho a presne o to nám ide. Mať črevo dokonale čisté, ale rovnako nevyhladovať sa. Dnes sa podávajú raňajky, tak prajeme dobrú chuť. Chlieb s rafinovanej múky s avokádom a pošírovaným vajíčkom Potrebujeme: 🍞 1 krajec bieleho chleba 🥑 1 avokádo 🍎 1 paradajka 🥚 2 vajíčka soľ, korenie, ocot Postup: Avokádo si očistíme a nakrájame na kocky, rovnako pokrájame aj paradajku, ktorú však zbavíme kože a jadierok, všetko roztlačíme lyžičkou, osolíme, okoreníme. Chlebík si nasucho opečieme na hrianku. Vajíčko varíme tak, že do vriacej vody nalejeme asi 1 dcl. octu, vytvoríme lyžicou vír a rozklepneme vajíčko. Varíme asi 2 minúty. Dobrú chuť Videá sme pripravili v spolupráci s Assiduo František Gažík B&B Sharkam catering Zuzana Čižmáriková #Kuzela #pacientnaprvommieste #kolonoskopia #dieta #varíme #pomahame #liecime
bottom of page